معرفی

دانشکده نقشه برداری به عنوان اولین مؤسسه آموزشی کشور در زمینه مهندسی نقشه برداری فعالیت خود را در سال ۱۳۴۰ در سازمان نقشه برداری کشور آغاز نمود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، این دانشکده همراه با تعدادی از مجتمعهای آموزشی دیگر متمرکز گردیده و در قالب مجتمع دانشگاهی فنی و مهندسی (دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی فعلی) به فعالیت خود ادامه داد. به دنبال آن، سازمان نقشه برداری کشور آموزشکده نقشه‌برداری را در سال ۱۳۶۲ تأسیس و در سال ۱۳۶۴ موفق به اخذ موافقت اصولی از وزارت فرهنگ و آموزش عالی وقت گردید. در سال ۱۳۶۵ مجوز ایجاد دورة کاردانی در رشته نقشه‌برداری (ژئودزی) و در سال ۱۳۶۶، مجوز ایجاد دورة کاردانی کارتوگرافی نیز از وزارت فرهنگ و آموزش عالی وقت دریافت گردید و نیروهای کارآمدی در حدود ۱۰۰۰ نفر فارغ‌التحصیل در رشته های مزبور  با موفقیت تربیت شدند. در ادامه فعالیتها از ابتدای مهرماه سال ۱۳۸۶ نیز با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دورة کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی نقشه‌برداری برگزار و سالانه ۳۵ دانشجو جذب می‌گردد. همچنین در تاریخ ۱۱/۸/۸۷ مجوز پذیرش دانشجوی شبانه مهندسی نقشه‌برداری در سال تحصیلی ۸۹- ۱۳۸۸ اخذ گردید.
در اجرای ماده ۴۹ قانون برنامه چهارم توسعه٬ اساسنامه آموزشکده در سال ۸۴ به تصویب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسید. آموزشکده نقشه برداری به طور مستقیم، زیر نظر هیأت امناء بوده و از طریق آزمون سراسری در مقطع کاردانی فنی و کارشناسی نا پیوسته در دو رشته عمران- نقشه برداری و عمران – کارتوگرافی سالانه تعداد ۱۰۰ نفر دانشجو می پذیرد. در حال حاضر، تعداد ۱۹۰ نفر دانشجو در رشته کارتوگرافی و نقشه برداری در آموزشکده مشغول به تحصیل هستند. تا سال ۱۳۸۷، تعداد۱۰۰۰ نفر دانشجو  از این آموزشکده دانش آموخته شده اند.
آموزشکده نقشه برداری٬ علاوه بر جذب و تربیت دانشجو در رشته های فوق٬ برنامه جامع آموزش کارکنان سازمان نقشه برداری کشور(طرح پودمانی) را تدوین و به تصویب سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور رسانده است. این طرح از سال ۸۳ در سه مقطع کاردانی٬ کارشناسی و کارشناسی ارشد در سازمان نقشه برداری کشور و توسط این آموزشکده اجرا می گردد.
از دیگر فعالیتهای آموزشکده، می توان به دوره های کوتاه مدت اشاره داشت که به عنوان نمونه، آموزش مهارتهای هفتگانه (ICDL) برای کارکنان سازمان نقشه برداری کشور از این دسته به شمار می آید. علاوه بر آن٬
دوره های دیگری در زمینه های تخصصی نقشه برداری مطابق تقویم آموزشی، توسط این آموزشکده جهت کارشناسان سازمانهای مرتبط با اطلاعات مکانی و علوم ژئوماتیک سالانه به صورت دوره ای اجرا می شود. همچنین این آموزشکده به منظور بهره گیری از مزایای آموزش از راه دور ٬ آموزش های لازم را در قالب لوح فشرده در زمینه های مختلف در اختیار علاقمندان قرار داده و می دهد.
این آموزشکده٬ به منظور ارتقای سطح آموزش٬ دعوت از اساتید مجرب داخلی (اعم از اعضای هیأت علمی دانشگاه های معتبر و کارشناسان با سابقه سازمان نقشه برداری کشور) و بعضاً خارجی را در دستور برنامه های خود قرار داده که در این بخش می توان به تشکیل کارگاه های آموزشی متنوع با بهره گیری از اساتید صاحب نظر جهانی اشاره نمود. این آموزشکده با در اختیار داشتن ۱۰ کلاس به همراه تجهیزات کمک آموزشی نظیر ویدئوپروژکتور، انبار فنی مجهز به دستگاه های آنالوگ و دیجیتال نقشه برداری و آتلیه فتوگرامتری مجهز به شش دستگاه فتوگرامتری رقومی و پنج دستگاه فتوگرامتری آنالوگ ( A7٬ A8٬ B8 و ترمیم) و همچنین سایت کامپیوتری مجهز به نرم افزارهای تخصصی نقشه برداری و کارتوگرافی و متصل به اینترنت٬ سالانه پذیرای دانشجویان دانشگاه های کشور جهت گذراندن دوره های عملی نقشه برداری می باشد.